CSMA چیست ؟

1 2,947

CSMA چیست ؟در مقاله قبلی که نوشته بودم در مورد تفاوت های CSMA/CA با CSMA/CD به تفصیل صحبت کردیم که میتوانید این مقاله را در این لینک مطالعه نمایید . در این مقاله قصد داریم در مورد CSMA صحبت کنیم که شاخه مادر این پروتکل ها میباشد .CSMA یا Carrier-sense multiple access یکی از زیرمجموعه های  media access control یا MAC میباشد , خود MAC نیز یکی از  دو زیر مجموعه لایه data link layer در مدل OSI میباشد . لایه data link layer دارای دو زیر مجموعه میباشد یکی LLC یا Logical link control و دیگری MAC یا media access control که وظیفه ان گوش دادن به مسیر و خطوط ارسالی اطلاعات میباشد تا ترافیک موجود بر روی بستر شبکه را برای ارسال اطلاعات کنترل و تایید نماید .

بطور مثال یعنی اگر اطلاعاتی در حال ارسال است این پروتکل اطلاعات دیگر را تا اتمام ارسال اطلاعات فعلی در صف انتظار نگه خواهد داشت چرا که در صورت ارسال اطلاعات تصادم یا همان collision رخ خواهد داد و یکی از وظیفه های اصلی این پروتکل مراقبت از بروز تصادم با استفاده از پروتکل های CSMA/CA وCSMA/CD میباشد برای اشنایی با این دو پروتکل میتوانید مقاله معرفی شده در بالا را مطالعه نمایید .

علاوه بر CSMA/CA وCSMA/CD نسخه جدیدی از این پروتکل نیز اخیرا ارائه شده است که به آن VTCSMA یا Virtual time CSMA اطلاق میشود این پروتکل نیز همانند دیگر همنوعان خود برای جلوگیری از تصادم یا collision فعالیت نموده و تنها تفاوت آن ترتیب دهی به پکت ها بر اساس زمان timeout انها بوده و بر این اساس و ترتیب به ارسال این پکت ها اقدام می نماید و با استفاده از این روش از بروز تصادم در بین این بسته های ارسالی جلوگیری می نماید .

Related Topic :  تفاوت SSID ,BSSID ,ESSID در شبکه های بی سیم

 

1 Comment
  1. […] مورد روت کیت Rootkit بپردازم اول میخام یه تعریف ساده از روت کیت Rootkit داشته باشیم تا بریم به بخش های بعدی , داستان اسب تروا رو […]

Leave A Reply

Your email address will not be published.